Raikküla kolhoosikeskuse vitraažid ja raamatukogu kompositsioonid
Valmimisaasta: 1985
Aadress: Rapla maakond, Raikküla, Kontori
Vitraaži autor Dolores Hoffmann, sisekujunduse autor Aet Maasik
Ei ole mälestisena kaitse all
Raikküla kolhoosi kontori-klubihoone (arhitekt Ain Padrik, sisearhitekt Aet Kuusik) on üks silmapaistvamatest postmodernistliku maa-arhitektuuri näidetest Eestis. Hoone paikneb nüüdisaegse elamutsooni ja ajaloolise mõisakompleksi vahel. Dialoogis Raikküla mõisaansambliga põimib see klassitsistlikule arhitektuurile viitavaid (sambad, frontoonid, pilastrid) ja kolhoosiaegsele tüüparhitektuurile omaseid elemente. Hoone vormi muudavad suursuguseks mõisalik sissepääs ja madalamad külgtiivad, millest üks pool oli planeeritud kontoriks ja teine klubiks koos avara saali ja kohvikuga.
Keskuse raamatukogu paiknes kabelit meenutavas kammersaalis, mille ruumiidee algne viib tagasi mõisaarhitektuuri traditsioonideni, mil mõisaansambli juurde kuulus tihti ka perekonnakabel. Arhitekt kõrvutas ideeliselt keskusehoone raamatukogu kabeliga, soovides pakkuda külastajale vaikust ja meelerahu. Ruumi ühes otsaseinas on Aet Maasiku kavandatud sakraalhoone altaripoolsele osale viitav kolmeosaline geomeetriline kompositsioon, vastasseinas roosakna motiiv. Külgseintel on markeeritud pühakoja tahvelmaali asukohad. Ain Padriku ja Aet Maasiku kujundus loob ruumi puhta, valgusküllase ja rahuliku atmosfääri.
Hoone vestibüüli sisenejale avaneb vaade Dolores Hoffmanni värvikirevatele, stiliseeritud eesti maastikku kujutavatele vitraažidele, mis kitsaste aknaavadena läbi mitme korruse kõrguvad. Vitraažidest kumab läbi kodumaa-armastus: neil on kujutatud rookatusega rehielamut ja õunapuuoksa, rohelisi aasasid ja voolavaid siniseid jõgesid ning mustavalgekirjut lehmakarja. Efektse värvigammaga vitraažid jaotavad vestibüüli kaheks ja on siseruumis vaadeldavad mõlemalt küljelt, läbi vitraažide kumav valgus loob hoone eesruumis suursuguse, sakraalarhitektuurile omase tunde.
Pärast kolhoosiaja lõppu võttis Raikküla kolhoosi vara üle OÜ Raikküla Farmer, kelle eestvedamisel said teoks hoone renoveerimistööd 2018. aastal. Terviklikult säilinud vitraaži peetakse endise hoone uhkuseks – asutuse juhataja Tõnu Rahula näeb hea meelega tulevikus hoonet kaunistamas ka teisi Hoffmanni vitraaže.
Anna-Liiza Izbaš