Tutvustus

See, mis otse silme ees, võib vahetevahel jääda hoopis kahe silma vahele.

Nii on see ka kultuuripärandiga. Olulisemat maailmapärandi hulgast nagu ka Eesti silmapaistvamaid kultuuripärandiobjekte oskab küllap välja tuua enamik meist – Egiptuse püramiidid, Mona Lisa, Tartu toomkirik, Bernt Notke Surmatants. On väga inimlik, et harjumuspärane tundub igavene ja muutused tulevad alati ootamatult. Mis igapäevaselt ümbritsevas on meie jaoks oluline ja tähenduslik, saab sageli aru alles siis, kui see on kadumise äärel või juba jäädavalt kadunud.
Seepärast soovimegi tänavuste pärandipäevadega ujuda vastuvoolu ja tõsta tähelepanu keskmesse kohalikku ja võib-olla esmapilgul tavalist, aga kogukonna jaoks olulisi ja identiteeti loovaid pärandobjekte. Igal paigal ja kogukonnal on oma lugu ning igal pool leidub pärandit, mille üle uhkust tunda. Vahel tuleb see vaid peidust välja päästa ja lasta lugudel särada.
2021. aastal toimuvad muinsuskaitsepäevad 9.-12. septembrini.
Muinsuskaitsepäevad on kord aastas üle kogu Eesti toimuv festival, millega tutvustakse meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit. Ühe nädalavahetuse jooksul on avatud majad ja mälupaigad, toimuvad ekskursioonid ja töötoad ning palju muud huvitavat kodukandi pärandi ja ajaloo tutvustamiseks ja mõistmiseks. Kõik sündmused toimuvad kohalike inimeste eestvedamisel, löö sina ka korraldamises kaasa !
Muinsuskaitsepäevad on Euroopa Nõukogu ja Euroopa Komisjoni ellu kutsutud ühisalgatus www.europeanheritagedays.com. Eestis sai muinsuskaitsepäevade traditsioon alguse 1993. aastal Eesti Muinsuskaitse Seltsi eesvedamisel. Alates 2015. aastast koordineerib muinsuskaitsepäevi Eestis Muinsuskaitseamet.