Mereteemalised õlimaalid Haapsalu raudteejaamas
Oletatav valmimisaeg: 1951
Aadress: Lääne maakond, Haapsalu, Raudtee 2
Autor teadmata
Ei ole mälestisena kaitse all
Haapsalu raudteejaama III klassi ootesaali maaliväljad on valminud oletatavalt 1951. aastal, mil raudteejaamas toimus suurem kapitaalremont. Samast aastast pärinevas kaebekirjas „Korralagedus Haapsalu vaksalis” (Eesti Raudteelane, 27.10.1951) leiab kirjelduse sel aastal tehtud tööde kohta: „Siin viidi läbi remont, muretseti reisijate ootesaali jaoks uus mugav mööbel. Ka saali kunstilise vormistamise eest kanti hoolt.” Ilmselt on „saali kunstilise vormistamise” all silmas peetud just nimelt ootesaali kujundust koos mereteemaliste maalingutega.
Maalingute autor on teadmata, ehkki selle kohta on palju oletusi. Suulise pärimuse järgi mäletatakse üht andeka maalijana tuntud anonüümset Saksa sõjavangi, aga ka Haapsalus kunstiõpetajana tegutsenud Peterburi Stieglitzi kunstikooli taustaga Georgi Ragožkinit, kuid informatsiooni nappuse tõttu on maalingute sidumine kindla isikuga keeruline.
2017. aastal konserveerisid maalid praktika käigus Eesti Kunstiakadeemia tudengid. Selleks ajaks olid maalingud (kokku kaheksa mereteemalist seinapannood ning nende vahel 16 marmoreeritud pildivälja) kattunud mustusekihiga ning õlivärv oli aluskrohvist kohati lahti. Maalingud puhastati ja aja jooksul lahti koorunud värv kinnitati uuesti. Oma iseloomult on need küll pisut amatöörlikud, kuid kultuurilooliselt huvitavad ning annavad ajaloolisele ootesaalile erilise aktsendi. Hetkel tegutseb ruumis Haapsalu Raudtee- ja Sidemuuseum, mille üheks eksponaadiks on ka muljetavaldav ruum koos eripäraste maalingutega.
Hilkka Hiiop, Tõnu Tammearu, Varje Õunapuu