26. juuli 2021
Muinsuskaitsepäevadeks valmib näitus monumentaalkunstist Nõukogude Eestis
Septembris toimuvateks muinsuskaitsepäevadeks katusteemaga “Peidus pärand” koostavad kuraatorid Anu Soojärv ja Gregor Taul näitust monumentaal-dekoratiivkunstist nõukogude Eestis. Näitusele tuleb ligi 60 erinevates tehnikates valmistatud teost üle terve Eesti. Põhiosas on näitus on virtuaalne ja avaneb külastamiseks augusti lõpus siin samas muinsuskaitsepäevade kodulehel.
Näituse eesmärk on tuua publiku ette valik siinsest rikkalikust monumentaalkunstist ning luua sellega esmane ülevaade valdkonnast, seda samaaegselt populariseerides. Näituse kuraatori Gregor Tauli sõnul on monumentaal-dekoratiivkunsti varasemalt küll põgusalt uuritud, kuid teenimatult jäänud senini põhjalikuma tähelepanuta: “Kuigi avalikus ruumis, siis sulanduvad monumentaalkunstiteosed sageli meie igapäevaste radade ja argitoimetuste fooni. Samas on suur hulk neist kunstiliselt kõrgel tasemel, väärivad tähelepanu ning neil on suur potentsiaal jätkuvalt meie avalikku ruumi elavdada.”
Mõiste monumentaal-dkoratiivkunst all peetakse silmas peamiselt dekoratiivset rolli täitvaid avaliku ruumi elavdamiseks loodud töid, mis ei välistanud aga kunstiväärtust. Näituse teine kuraator Anu Soojärv tõstab siinse monumentaalkunsti väljapaistvate näidetena esile Eeva-Aet Jänese võimast ruumikogemust pakkuvat sgrafiito Põdrangu sovhoosi peahoones ja Enn Põldroosi gobelääni Linnahallis.
Näituse koostamisega sai alguse suuremahuline teoste kaardistamine, täiendava info ja lugude kogumine, millega kuraatorid plaanivad jätkata ka peale näituse valmimist. Kuigi kaardistamisega alustati maikuus, siis mitmest piirkonnast – näiteks Läänemaalt ning Põlva linnast – ei ole kuraatoriteni senini jõudnud infot seal säilinud ühegi teoste osas.
Soovist luua näitusega valdkonnast ülevaade on valitud teosed jagatud enamkasutatud tehnikatest tulenevalt viide gruppi – monument, monumentaalmaal, keraamika, vitraaž ja metallkompositsioon. Igast maakonnast on näitusele valitud orienteerivalt neli teost, kokku ligi 60 monumentaalkunstiteost üle Eesti. Näituse jaoks koostatakse iga teose kohta lühike tutvustav tekst, lisaks tänapäevastele fotodele proovitakse tööde kohta leida ka ajalooliseid fotosid.
Näitus avatakse 29. augustil muinsuskaitsepäevade kodulehel ning füüsilise pop-up näitusena 8. Septembril Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu ees.
Üritusi muinsuskaitsepäevade kavasse saab esitada 9. Augustini.
Vaata lisa www.2021.muinsuskaitsepaevad.ee
Lisainfo:
Madle Lippus
56 667 058