02. august 2021

Veel nädal aega saab esitada sündmusi muinsuskaitsepäevade kavva

Muinsuskaitseamet kutsub kaasa lööma 9.-12. septembrini toimuvatel muinsuskaitsepäevadel katusteemaga “Peidus pärand” ja korraldama selles vahemikus oma kodukandis kohalikku pärandit tutvustavaid sündmusi. Kaasa lööma on oodatud kõik soovijad, korraldatavast sündmusest tuleks märku anda hiljemalt 9. augustil.

Muinsuskaitsepäevade koordinaatori Madle Lippuse sõnul saab teema “peidus pärandi” kaudul tutvustada sõna otseses mõttes midagi igapäevaselt silma alt varjus olevat nagu näiteks haruldasi raamatuid või unustuse hõlma vajuvat kohapärimust. Samas võimaldab see teema rääkida ka objektidest või traditsioonidest, mis oma igapäevasuses kohe silma ei pruugi torgata, kuigi nad on meile olulised. “Kipume hoonete ja objektide tähendusest ja olulisusest meie jaoks aru saama alles siis, kui need on hävimise äärel või juba täiesti kadunud. Nii juhtus näiteks Tammsaare teel asunud Umami restorani hoonega või nõukogude perioodi monumentaalkunstiga,” selgitas Lippus. 

Muinsuskaitsepäevade tänavuse teema lahtimõtestamisega erinevate nurkade alt tegeles ka kevadel toimunud virtuaalne infopäev, mida saab järelvaadata Muinsuskaitsepäevade kodulehelt

Sündmusi muinsuskaitsepäevadel on korraldama oodatud kõik pärandisõbrad: muuseumid, raamatukogud, kohalikud seltsid, vabaühendused, kogudused, rahvamajad, haridusasutused, kohalikud omavalitsused ja kõik teised, kellele jaoks kohalik pärand on oluline. Sündmuse muinsuskaitsepäevade kavva lisamiseks on oluline, et see lähtuks muinsuskaitsepäevade teemast “Peidus pärand ning toimuks vahemikus 9.-12. september. Võimalusel võiks sündmus tutvustada hooneid, hooneosasid, kohti või traditsioone, mis on tavapäraselt avalikkusele suletud või raskesti ligipääsetavad ning see peaks osalejatele olema tasuta või soodushinnaga. 

Muinsuskaitsepäevad on kord aastas üle kogu Eesti toimuv festival, millega tutvustatakse meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit. Ühe nädalavahetuse jooksul on avatud majad ja mälupaigad, toimuvad ekskursioonid ja töötoad ning palju muud huvitavat kodukandi pärandi ja ajaloo tutvustamiseks ja mõistmiseks. Kõik sündmused toimuvad kohalike inimeste eestvedamisel.

Ürituste korraldamisel tuleb järgida valitsuse antud juhiseid COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks, mille kohta kõige värskema info leiab lehelt kriis.ee

Lisainfo:

Madle Lippus
Muinsuskaitsepäevade koordinaator
madle.lippus@muinsuskaitseamet.ee
56 667 058